Alain Resnais

Alain Pierre Marie Jean Georges Resnais

7,9
393 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Alain Resnais

Czy ktoś mógłby mi polecić jakieś książki o twórczości Alaina Resnais?
Podobno sporo pisali o nim Jerzy Płażewski i Konrad Eberhardt, ale nigdzie nie mogę znaleźć nic na ten temat.
byłabym wdzięczna za pomoc,
pozdrawiam.a

użytkownik usunięty
flamingos_bar

Witam!

Nie czytałem zbyt dużo książek o Resnais (między innymi dlatego, że dosyć ciężko je znaleźć), ale jest kilka, które mógłbym polecić. Przede wszystkim bardzo zajmująco i przystępnie na ten temat pisze Tadeusz Lubelski - w swojej pracy pod tytułem "Nowa Fala: o pewnej przygodzie kina francuskiego" omawia część jego twórczości. Co do Eberhardta czytałem kiedyś jego "Dzień dzisiejszy filmu francuskiego", ale nie pamiętam, czy było tam coś Resnais. Płażewskiego odradzam - może to moje doświadczenie, ale przeglądając jego książki miałem wrażenie, że ten krytyk bardziej skupia się na swojej opinii, niż na omawianym filmie; w efekcie z jego twórczości nie wyniosłem niczego (choć może trafiałem na złe książki). Kiedy przygotowywałem się do matury ustnej, w której mówiłem między innymi o kinie Resnais, korzystałem jeszcze z książki Johna Kreidla pod tytułem "Alain Resnais", ale nie wiem czy została przetłumaczona na polski (ja korzystałem z wersji angielskiej). Ale ona też zajmuje się tylko wczesnym okresem jego twórczości. Można coś jeszcze poszukać w jakichś lepszych czasopisamach (ja akurat znalazłem parę artykułów w "Cahiers du cinema", ale to po francusku). Cóż, życzę powodzenia w szukaniu, bo z mojego doświadczenia wiem, że znalezienie prac o Resnais nie należy do najłatwiejszych czynności (przynajmniej w moim mieście).
Pozdrawiam

super, bardzo dziękuję za odpowiedź :)
z Kreidlem sobie poradzę, gorzej z francuskimi tekstami,ale i tak dziękuję.
jakby co dzielę się tym co sama znalazłam (ku potomności) :

Podróże do granic filmu Konrad Eberhardt sylwetki twórcze M. Antonioniego, I. Bergmana, R. Bressona, L. Bunuela, A. Resnais Warszawa 1964
Historia filmu francuskiego Jerzy Płażewski Warszawa 1993
Wywiad: Fuksiewicz Anna – Alain Resnais , Zapraszam widza do wspólnej zabawy, kino 1977, nr 143, s. 46.
recenzja: Płażewski Jerzy, Filmy, które widzieliśmy: Aleksander Mądry, kino 1977, nr 143, s. 50. recenzja filmu: Opatrzność, reż. Resnais Alain, Francja-Szwajcaria 1976
artykuł: Skwara Janusz, Struktura filmów Alaina Resnais, KINO 1969, nr 44, s. 56. o filmach Alaina Resnais
Iwona Rammel, Porażka poznania. Widzenie i słyszenie w "Obywatelu Kanie" i "Opatrzności", "Kwartalnik Filmowy" 1996, nr 14, s. 198-206.


flamingos_bar

Widzę, że "Podróże do granic filmu" już znalazłeś, polecam też "Film jest snem" Eberhardta, tam także znajdziesz dużo, przede wszystkim o "Zeszłego roku w Marienbadzie". "Nowa fala" Lubelskiego też już polecona, więc mogę dodać jeszcze tylko tekst Lubelskiego "Orfeusz jedzie do Hiroszimy" w "Kwartalniku Filmowym" nr 12-13 z lat 1995-1996

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones