PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=335332}
8,2 36 408
ocen
8,2 10 1 36408
7,6 12
ocen krytyków
Samsara
powrót do forum filmu Samsara

Koło życia

ocenił(a) film na 7

Buddą się zaczyna i Buddą kończy, czy to sugeruje, że tylko buddyzm ma monopol na rację? Chociaż trzeba przyznać, że poświęcanie setek godzin na sypanie ulotnych obrazów z piasku, tylko po to, żeby po krótkiej medytacji je zniweczyć, jest fantastycznym odzwierciedleniem bezsensu istnienia. Kręcimy się za zaspokojeniem potrzeb ciała i tego, co uznajemy za duchowość i zanim się obejrzymy - już nas tu nie ma. Tymczasem religia jest bezradna - Duch Święty nie zstępuje, czarny kamień w Mekce milczy jak głaz, Budda medytuje zawzięcie i tylko Kali bezlitośnie i bez przerwy pożera swoje dzieci. Nie doczekałam się ani pocieszenia ani nadziei ani katharsis.
A w ogóle film jest wtórny i zgadzam się z którymś z forumowiczów, że to tylko pocztówkowa wytłoka. Nie dowiedziałam się z filmu nic nowego ani o kondycji ludzkiej ani o Ziemi. Wciąż te same kalki o niszczeniu natury, stadnych instynktach, złych korporacjach i nieśmiałe bredzenie o szlachetnym dzikusie. Tak jakby nasi przodkowie byli lepsi od nas - dzisiejszych. Żyli tak samo pusto i krótko, tyle, że mniej wygodnie. Zgadzam się generalnie, że ludzi jest za dużo, ale jeśli mamy z tym walczyć - to co? Zaczniemy od zabicia swoich dzieci, rodziców czy siebie?

ocenił(a) film na 8
futsi

"poświęcanie setek godzin na sypanie ulotnych obrazów z piasku, tylko po to, żeby po krótkiej medytacji je zniweczyć, jest fantastycznym odzwierciedleniem bezsensu istnienia. Kręcimy się za zaspokojeniem potrzeb ciała i tego, co uznajemy za duchowość i zanim się obejrzymy - już nas tu nie ma. " - Zabiłaś mnie na śmierć, jestem martwy w serduszku przez ciebie ):

ocenił(a) film na 8
futsi

Chciałbym zauważyć, że film kończy się hinduizmem a nie buddyzmem - tak btw.

użytkownik usunięty
futsi

Bo to pragnienie jest cierpieniem, także pragnienie jakiegoś sensu, gdy nie znajdujemy sensu to wtedy możemy powiedzieć ze nie mamy ukojenia i tak dalej. W prawdziwej duchowości nie chodzi wcale o zaspokajanie duchowych potrzeb, raczej ich braku, wygaśnięciu, bezczynności, braku znaczeń.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones