PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1111}
7,7 31 411
ocen
7,7 10 1 31411
7,9 9
ocen krytyków
Konopielka
powrót do forum filmu Konopielka

Czy nie macie wrażenia, że ten film w jakimś stopniu zachował aktualność? Uprzedzę, że nie mam na myśli żadnych osób określanych od 2020 r. mianem "płaskoziemców", bo okazało się, że kto kogo przezywa, sam się tak nazywa. Chodzi bardziej o pewne obyczaje. Oczywiście dzisiejsza Polska (także na wsi) zrobiła spory postęp w porównaniu z tym, co zobaczyłem, a później przeczytałem w "Konopielce". Jednak czy na pewno polski savoir-vivre jest na miarę XXI w.?
Nieraz zastanawiałem się, dlaczego w Polsce są jeszcze takie, a nie inne obyczaje, i czy nie lepiej by się żyło, gdyby zostały zreformowane. Czy pewne zachowania, które kiedyś raziły, nie powinny być już uznane za poprawne (nie chodzi tu o zachowania ordynarne) oraz czy niektóre zwyczaje i nawyki nie są zbyt archaiczne jak na obecne czasy. Np. Steffen Möller pisał, do jakich one mogą doprowadzić nieporozumień - podał przykład niemieckiego turysty, który doprowadził do szału dyrektora muzeum uwagą o odpadniętej płytce (niestety nie mogę podać tutaj linku, jak ktoś chce znać szczegóły, to niech przeczyta "Berlin-Warszawa Express. Pociąg do Polski" lub zajrzy na "Lubimy czytać", cytat zamieściłem na dole). Uważam, że np. merytoryczne zwracanie uwagi powinno być odbierane jako przejaw zainteresowania tematem i cenna uwaga, a nie jako prztyczek.
Reformator obyczajów ma trudno, może spotykać się z niezrozumieniem, więc pozostaje apelować o to, żeby nie obrażać się na niego zbyt pochopnie (a może ma rację?), lecz spróbować zastanowić się nad jego argumentami. Często coś, co z początku wydaje się niedorzecznością, po latach staje się normą, o czym świadczą zmieniające się obyczaje. Tego nie zatrzyma się, ale ktoś musi najpierw się odważyć zachować niezgodnie z normami, wbrew stereotypom, żeby proces ruszył. Wiedząc, że ściągnie na siebie krytykę - niewdzięczna rola. Może z czasem ludzie dostrzegą, że jego sposób działania jest w życiu efektywniejszy niż trzymanie się wpajanych zasad, które może sprawdzały się kiedyś, ale nie w obecnej rzeczywistości. Z takimi trudnościami mierzyli się także ci, którzy chcieli unowocześnić filmowe Taplary.
Poglądy w tej kwestii tylko zdopingowały mnie do obejrzenia "Konopielki".

ocenił(a) film na 8
Marcin_G_1978

Niestety, obrażalskość i obrona przez atak jest nadal typową 'polską' reakcją. Mam nadzieję, że POROZUMIENIE będzie kiedyś podstawowym przedmiotem w szkole :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones