PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=92977}

Dziura

Le trou
8,1 2 084
oceny
8,1 10 1 2084
8,5 8
ocen krytyków
Dziura
powrót do forum filmu Dziura

Wspaniały! Już dawno żaden "stary" film tak mnie nie zachwycił. Fabuła wciąga od początku do końca, akcja jest wartka, aktorstwo naturalne, bohaterów, mimo że to więźniowie, da się lubić. Załamała mnie jednak ta końcówka. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego ten młody sprzedał kolegów? Przecież mówił, że ucieka z nimi, mógł zostać i czekać aż żona wycofa oskarżenie, chyba że rzeczywiście nic by to nie dało w sytuacji gdy był wtajemniczony w ucieczkę współwięźniów i nie zareagował/nie poinformował strażników o zamierzonej ucieczce. Strasznie mnie ten koniec zdołował, tak chciałem by uciekli! Byli tak blisko.

ocenił(a) film na 9
bardotek69

On mimo wszystko czuł dużą odrębność od swoich towarzyszy więziennych. Był bardziej wrażliwy, inteligentny, jakby z innej warstwy społecznej. Był zdziwiony prymitywnymi i wścibskimi pytaniami współwięźnia, który ostatecznie nie zdecydował się na ucieczkę. Ponadto jego poziom moralny nie był zbyt wysoki (zdradzał żonę?, musiał ją mocno zranić skoro zdecydowała się na drogę sądową). Lojalność na pewno nie była jego silną stroną ani wtedy ani przed trafieniem do więzienia.

Prawdopodobnie zdradził "kolegów" po długiej rozmowie z dyrektorem. W drodze powrotnej do celi zabłądził! będąc pogrążonym w myśli - może czuł pewne rozdarcie, wyrzuty sumienia? Myślę, że czuł się mocno przybity. Jeszcze raz sprawdziły się powiedzenia "prędzej zjesz beczkę soli niż poznasz człowieka" i "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

Było blisko... Ten film jest na faktach i to, że się nie udało to nie wymysł scenarzysty ale trzymanie się prawdy.

Jeśli masz niedosyt, to polecam "Ucieczkę skazańca" Bressona lub "Ucieczka z Pretorii".

kyle_reese

On się zgubił w powrocie do celi z rozmowy z kochanką (siostrą żony) a nie z biura dyrektora więzienia. Cała awantura wynikła z powodu jego zdrady żony z jej młodszą siostrą. Dlatego gówniara (17 lat) chciała wyjechać na rok za granicę, tak by zniknąć siostrze z oczu by łatwiej było jej mu baczyć. Żałuję, że książka nie była wydana w Polsce, chętnie bym ją przeczytał.

ocenił(a) film na 9
bardotek69

Przepraszam, faktycznie mogłem pomylić kiedy dokładnie te zagubienie wystąpiło. Dawno filmu nie widziałem. Jeśli znasz angielski, to książka jest przetłumaczona na ten język.

kyle_reese

Dzięki, zerknę:)

kyle_reese

Czy oglądałeś może te dwa inne filmy oparte na życiu tego więźnia, który grał sam siebie, Rolanda? Te to bym chętnie obejrzał, francuski realizm najlepszy.

ocenił(a) film na 9
bardotek69

A o jakie filmy chodzi dokładnie?

Więcej szczegółów na temat filmu i jego twórców można poczytać w interesującym i wyczerpującym wątku tu:
https://www.filmweb.pl/person/Jos%C3%A9+Giovanni-57855/discussion/O+tym+jak+Vinc ent+Auriol+wp%C5%82yn%C4%85%C5%82+na+histori%C4%99+kina.-2013902

kyle_reese

https://www.filmweb.pl/film/%C5%81owcy+przyg%C3%B3d-1967-99962

Rolę Rolanda gra Lino Ventura. Drugi film to dokument o Rolandzie.

ocenił(a) film na 9
bardotek69

Nie widziałem, ale ten dokument o Rolandzie chętnie bym zobaczył.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones